İngiliz Kraliyet Nişanı ile ödüllendirilmiş olan Dr. Paul Wilson Brand, (17 Temmuz 1914-8 Temmuz 2003) lepralı ellerde tendon transferi tekniklerini geliştiren bilim insanıdır. Lepranın dokuları çürütmediğini düşünen ilk hekim de odur. Brand’a göre lepra, hastaları yaralanmaya açık hale getiren ve ağrı duyusunun kaybı ile giden bir hastalıktır. Brand, yayınları ve dersleri sayesinde el cerrahisi ve el terapisi alanlarında engin katkılarda bulunmuştur. Brand, çocukluğu, ailesinin misyonerlik çalışmaları ve değerli ağrı özelliklerinin felsefesi hakkında popüler otobiyografik kitaplar da yazmıştır. Philip Yancey ile birlikte yazdığı Ağrı: Kimsenin İstemediği Hediye (1993) kitabı da çok iyi bilinir. Bu kitap, Ağrının Hediyesi adı altında, 1997’de yeniden yayınlanmıştır.

KİŞİSEL YAŞAMI

Brand, Jesse ve Evelyn “Granny” Brand adlı misyoner çiftin çocuğudur. 1923 yılında, eğitim için İngiltere’ye gönderilinceye kadar, Hindistan’ın Tamil Nadu ilinin Kolli Tepelerinde büyümüştür. Ölüm Dağları “Kolli Malai” olarak da anılan bölgede, dizanteri ve sıtmanın çok doğal karşılandığı bir yerde büyüyen Brand, Hindistan’daki çocukluğunu kitaplarında çok net şekilde anlatmıştır. Babası, 1928 yılında Kara Humma’dan ölmüştür ve o sürelerde Brand 15 yaşındadır. Brand, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Üniversite Kolej Hastanesi’nde tıp eğitimini görmüştür. Londra, Blitz’teki acil cerrahi biriminde çalışırken cerrahi eğitimini tamamlamıştır. Brand, tıp fakültesinde çalışırken eşi Margaret ile tanışmıştır ve eşi de bir cerrahtır. Brand, 8 Temmuz 2003’te, Washington, Seattle’da vefat etmiştir.

KARİYER

Brand, 1946’da Hindistan, Vellore’deki Hıristiyan Tıp Koleji ve Hastanesi’nde kadrolu olarak çalışmaya davet edilmiştir.  O zamanlar kilisenin yönetimi altında olan bir devlet kurumu olan Chingleput’taki Lepra Senatoryumuna yapılan bir ziyaret sonrası, Brand Hansen Hastalığı’nın sonucunda ortaya çıkan deformitelerin sebeplerini bulmaya karar vermiştir. Dikkatli gözlemler ve araştırmalar sonucunda, Hansen Hastalığı’ndaki çoğu yaralanmaların duyu kaybı sonucunda ortaya çıktığını anlamıştır. Brand, bu yaralanmaların doğrudan Hansen basili tarafından olmadığını anlamıştır. 1950 yılında, misyoner kadınlardan gelen bir bağışla, Brand Vellore’de Yeni Yaşam Merkezi’ni kurmuştur ve bu merkezi, Hansen Hastalığı hastaları için model olacak bir rehabilitasyon merkezi haline getirmiştir. Bu merkez, Hıristiyan Tıp Koleji ve Hastanesi kampüsünün eğitim sahası içinde bir köy ortamı gibidir. Bu sayede, tıp profesyonelleri arasında bile lepralılar konusunda yaygın olan bir yaftalama da ortadan kaldırılmıştır. Hastaların deformiteleri düzeltilerek öz saygıları arttırılmıştır ve onlar topluma kazandırılmıştır. Böylece, Brand büyük hedeflerine ulaşmıştır.

1966 yılında, Hindistan’daki hizmetinin 19. yılında, Brand ABD’ye taşınmıştır. Bu durum, Careville, Louisiana’daki Ulusal Hansen Hastalığı Merkezi’nden yapılan bir davet üzerine gerçekleşmiştir. Brand burada 20 yıl boyunca çalışmıştır ve burada iyi techizatlı ve iyi kadrolu bir araştırma ekini kurmuştur. Böylece, duyusu olmayan ellerin ve ayakların komplikasyonları, bunların engellenmesi ve yönetilmesi konularında çok değerli çalışmalar ortaya çıkmıştır. Brand’ın ortaya koyduğu, plantar ülserin önlenmesi ve yönetilmesi üzerindeki yöntemler şu anda benzer şikayetleri olan diyabetik hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Brand, Hansen Hastalığı’nda oluşan parmak deformitelerinin (Fleksiyon kontraktürleri) onarılmasında kullanılan seri alçılama tekniğini popüler hale getiren kişidir. Şu anda bu yöntemi kullanan el terapistleri, birçok farklı el yaralanması ve durumunu tedavi etmektedir. 1986 yılında, ABD Halk Sağlığı Hizmetleri müdürlüğünden emekli olan Brand Seattle’a taşınmıştır. Brand, Washington Üniversitesi’nde Ortopedi Anabilim Dalı’nda ordinaryus profesör olarak eğitime devam etmiştir.

Kariyeri boyunca, Brand birçok ödül ve onur nişanı kazanmıştır. 1952 yılında, Kraliyet Cerrahlar Koleji’nin Hunteryan profesörlüğü unvanı ile ve 1960 yılında Lasker ödülü ile onurlandırılmıştır. 1961 yılında, Kraliçe Elizabet Brand’ı İngiliz İmparatorluğu’nun Emir Komutanı nişanı ile ödüllendirmiştir. Brand, Londra merkezli Uluslararası Lepra Misyonu’nun başkanı olarak çalışmıştır. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra Ustalar Paneli’nde hizmet vermiştir. Brand, Ethiopya Addis Ababa’daki Tüm Afrika Lepra Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin ve Hindistan Vellore İlindeki Karigiri’deki Schieffelin Lepra Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin temel mimarlarından biridir. Brand, yaptığı sayısız katkının sonucu olarak Amerikan El Terapistleri Topluluğu’nun onur üyesi olarak seçilmiştir. 1966 yılında Brand, ABD’deki tek lepra hastanesi olan Carville, Louisiana’daki halk hastanesinde rehabilitasyon şefliğine atanmıştır. 1986 yılında emekli olan Brand, o zamana kadar Louisiana’da çalışmıştır. 1993 yılından 1999’a kadar Brand, Uluslararası Lepra Misyonu’nun başkanlığı görevini üstlenmiştir. Bundan sonra Seattle’a taşınan Brand, Washington Üniversitesi’nde Klinik Ortopedi Ordinaryus Profesörü olarak çalışmıştır.

Dorothy Clarke Wilson, Brand’ın biyografisini yazıp kitaba Tanrı’nın On Parmağı adını vermiştir.

Brand, Philip Yancey ile birlikte, 1993 yılında ağrının önemini ve değerini yücelttiği bir kitap yazmıştır. Kitabın adı Ağrı: Kimsenin İstemediği Hediye’dir. Brand’a göre ağrı, normal bir hayat yaşayan insanlar için sağlıklı dokuların korunmasında hayati bir belirtidir. Hansen Hastalığı’nda veya doğumsal ağrı yokluğunda oluşan dehşet verici yaralanmalar, Brand tarafından çok iyi tarif edilmiştir. Brand, Batı toplumunun zevk peşinde koşmasını sorgulamıştır ve ağrının etkilerini iyileştirmek için pratik yöntemler önermiştir. Bu kitabın ön sözünü Cerrah General C.Everett Kopp yazmıştır ve kendisi dışında biri olmayı seçebilseydi, Dr. Paul Brand olmayı seçeceğini belirtmiştir.