KARPAL TÜNEL SENDROMU
 

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu (KTS), el bileğinde medyan sinir üzerindeki basıncın artışı ile seyreden bir durumdur. Bu durumda, sinir el bileğinde geçtiği kanal içinde sıkışmıştır. Kol, el ve parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrı hastalığın belirtilerindendir. El bileğinde, karpal tünel adı verilen bir boşluk vardır ve ön koldan ele gelen dokuz tendon ve medyan sinir buradan geçer. Bu tünelde şişlik arttıkça ve bu şişlik sinir üzerinde bası uyguladığında, karpal tünel sendromu gelişir. Bu şişliklerden doğan basıncın sinirin normal işleyişini bozması durumunda, elde ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı ortaya çıkar.


Karpal Tünel Sendromunun Nedenleri…

Genellikle sebep belirsizdir. Sinir üzerindeki basınç birkaç yolla ortaya çıkabilir. Tenosinovit adı verilen fleksör tendonların çeperlerinin şişmesi, eklem çıkıkları, kırıklar, bileği uzun sure bükülü tutmak ve artrit gibi durumlar tünel daraltabilir. Gebelikte vücutta sıvı birikimi, tünelde daralmaya ve karpal tünel sendromu benzeri belirtilere yol açabilir. Fakat bu belirtiler doğum sonrasında ortadan kalkar. Tiroit hastalıkları, romatoid artrit ve diyabet, karpal tünel sendromu ile ilişkili olabilir. Bu sayılan sebeplerin nir bileşimi de karpal tünele zemin hazırlayabilir.

Karpal Tünel Sendromunu Belirti ve Bulguları

Karpal tünel sendromu ağrı, karıncalanma ve uyuşma veya her üçünün kombinasyonları ile ortaya çıkar. Uyuşukluk ve karıncalanma genellikle başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağındadır. Belirtiler genellikle gece ortaya çıkar, fakat araba kullanmak ve gazete okumak gibi günlük aktiviteler sırasında belirtiler artabilir. Hastalar, kavramada güçsüzlük, sakarlık ve cisimleri düşürme gibi belirtiler verirler. Çok şiddetli olgularda, kalıcı duyu kaybı gelişebilir ve tenar atrofi adı verilen, başparmağın tabanındaki kasların erimesi durumu ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda, hastaların ince tutuşunda sıkıntılar ortaya çıkar.Karpal Tünel Sendromu Tanısı


Hastaların tıbbi geçmişleri çok önemlidir. Genel tıbbi durum, hastanın elini nasıl kullandığı ve daha önce geçirilmiş kazalar sorgulanmalıdır. Artrit veya kırık gibi diğer durumları dışlamak için bir röntgen filmi de çekilmelidir. Karpal tünel sendromu ile ilgili tıbbi durumları dışlamak için kan tahlillerinin yapılması da gerekebilir. Diğer muhtemel sinir hastalıklarını dışlamak için ve karpal tünel sendromu tanısını teyit etmek için elektriksel çalışmalar yapılmalıdır. (Elektromiyografi ve sinir ileti çalışmaları)

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Belirtiler bazen cerrahi dışı tedavilere ortadan kaldırılabilir. Diğer tıbbi durumların tanısını koyup tedavilerini yapmak, elin kullanım alışkanlıklarını değiştirmek ve el bileğini, median sinir üzerindeki basıyı kaldıracak şekilde atele almak faydalı olabilir. Gece yatarken atel kullanmak uykuyu bölen belirtilerin azaltılmasında yardımcı olabilir. Sinir etrafındaki sişliği azaltmak için karpal tünele uygulanacak bir steroid enjeksiyonu bazı hastalarda belirtileri ortadan kaldırabilir.

Belirtiler çok şiddetliyse veya düzelmiyorsa, cerrahi tedavi ile sinirin içinde bulunduğu alan genişletilebilir. Elin avuç kısmında bulunan ve tünelin tavanını oluşturan bağ kesilirse sinirin üzerindeki basınç azaltılır. Ameliyatta kullanılan kesiler değişebilir fakat hedef hepsinde aynıdır: Tüneli genişletmek ve sinir üzerindeki basıyı azaltmak. Cerrahi sonrası, ameliyat sahasındaki ağrı birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Uyuşukluk ve karıncalanma ani olarak geçebilir veya belirli bir zaman aralığı boyunca devam edebilir. El ve el bileğindeki kas gücünün normale dönmesi, birkaç ay alabilir. Özellikle çok ağır vakalarda, karpal tünel sendromunun belirtileri, cerrahi tedavi sonrasında da devam edebilir.Not:  Bu bilgiler Amerikan El Cerrahları Topluluğu’nun internet sitesinden alınmıştır.

Note: This material is taken from ASSH web site: www.assh.org